Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek). Szczegółowe informacje na temat wykorzystywania plików cookies oraz przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.

Ubojnia Krzan. Niedźwiedź 170, 34-735 Niedźwiedź, woj. małopolskie

Ile gram ma łyżka, a ile szklanka? Sprawdź 5 przydatnych wskazówek!

Podczas gotowania lub pieczenia na podstawie przepisów kuchennych często spotykamy różne wartości i sposoby przeliczania proporcji. W efekcie nie zawsze dokładnie wiemy, ile produktów spożywczych dodać i jak wykonać takie obliczenia. To zadanie wydaje się łatwiejsze wtedy, gdy przeliczymy wartości na gramy i odważymy z pomocą wagi kuchennej. Nie każdy ma jednak w domu taką wagę, dlatego sprawdźmy już teraz, ile gram ma łyżka, a ile szklanka. Co warto wiedzieć o podstawowych przelicznikach kuchennych? Jakie informacje nam się przydadzą?

Ile gram ma łyżka?

Przeliczniki kuchenne

Ile gram ma łyżka? To pytanie niejednokrotnie zadają sobie panie domu. Zanim przejdziemy do odpowiedzi, przyjrzyjmy się temu, co trzeba wiedzieć o przelicznikach kuchennych. Zazwyczaj sprowadzają się one do łyżeczek i łyżek. Faktem jest, że w tej sytuacji raczej nie ma łatwych rozwiązań — nie ma możliwości podania precyzyjnej gramatury łyżki stołowej lub łyżeczki. Pamiętajmy o tym, że ilość gramów jest zależna od gęstości substancji. To oznacza, że każdą substancję powinniśmy sprawdzać osobno. 

Gęstość substancji

Jak już wiemy, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile gram ma łyżka. Poszczególne substancje mają inną gramaturę w związku z tym, że odznaczają się inną gęstością. To bardzo ważna cecha, która znajduje potwierdzenie podczas gotowania  w kuchni. Musimy mieć na uwadze to, że gęstość jest to stosunek masy do zajmowanej przez nią objętości. 

Co warto wiedzieć?

Przykładem może być sól i cukier biały. Po nabraniu je na łyżkę trzeba zauważyć, że łyżeczka soli ma 6 gram, natomiast łyżeczka cukru ma 5 gram. Każda z tych substancji ma inną gęstość, dlatego zachowując tę samą objętość, masa będzie różna. Co ciekawe, substancją o takiej samej gramaturze i objętości jest woda — tutaj 1 ml waży około 1 gram. 

Ile gram ma łyżka?

Okazuje się, że łyżka stołowa ma objętość 15 ml, a łyżeczka kuchenna 5 ml. Spore znaczenie ma to, że ilość gramów jest zależna od danej substancji. Niektóre produkty przy takiej samej objętości są lżejsze, a inne cięższe od poprzednich. To z kolei sprawia, że nie ma dokładnej odpowiedzi na to, ile gram ma łyżka. Z pewnością doświadczeni kucharze doskonale sobie radzą z takimi wątpliwościami. Panie domu z biegiem czasu z pewnością także nabiorą wprawy i szybko nauczą się określania wartości danych produktów  

Ile gramów ma łyżka?

Szklanka — ile ma mililitrów?

A ile mililitrów ma klasyczna szklanka, z której korzystamy w kuchni? Zazwyczaj jest to 250 ml, przy czym istnieją też mniejsze i większe pojemności. Warto mieć w kuchni podstawową szklankę, która przyda nam się do odmierzania różnych składników. Jeśli chodzi o gramy, w tym wypadku masa także jest zmienna, w zależności od gęstości odmierzanej substancji. 

Jak widzimy, podstawowe przeliczniki kuchenne to wiedza, która z pewnością nam się przyda.